بلاگ

همه‌ چیز درباره آرژنین؛ از منابع تامین تا میزان مصرف مناسب

امروزه مطالعات متعددی نشان می دهد که می توان برای بهبود سریع تر بیماری ها ، درمان بهتر یا تشخیص یک بیماری از مکمل ها استفاده کرد. از جمله ترکیباتی که توسط پزشکان به عنوان درمان کمکی برخی بیماری ها تجویز می شود ، می توان به اسید آمینه آرژنین اشاره کرد که مصرف این ترکیب در میان ورزشکاران نیز به شکل قابل توجهی رواج دارد. در این مقاله سعی کرده ایم برایتان شرح دهیم قرص ال آرژنین چیست و چه مزایایی دارد. پس با آرا فیت همراه باشید!

ابتدا باید بدانیم مکمل آرژنین چیست. ال آرژنین یک اسید آمینه غیر ضروری است. با این حال ، در شرایط استرس زا مانند سوختگی های شدید ، آسیب دیدگی ، عفونت و… آن را در طبقه آمینو اسیدهای ضروری قرار می دهند. این اسید آمینه به مقدار نسبتا زیادی در غذاهای دریایی ، آب میوه ، آجیل ، دانه ها ، جلبک ها ، گوشت ، کنسانتره پروتئین ، برنج و پروتئین سویا و به مقدار کمی در شیر بسیاری از پستانداران شامل انسان و گاو یافت می شود.

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین موجود در پروتئین گیاهی بیشتر از ال آرژنین موجود در پروتئین حیوانی است. این اسید آمینه اعمال بسیاری را در بدن به عهده دارد که از جمله آن می توان به سنتز پروتئین و سم زادیی ماده زائد آمونیاک اشاره کرد. همچنین ال آرژنین منجر به کاهش تجمع لاکتات ناشی از ورزش در خون و کاهش خستگی و درد عضلات ناشی از ورزش های سنگین می گردد.

از دیگر اثرات ال آرژنین چیست ؟ می توان به تحریک ترشح و آزادسازی هورمون رشد ، کاهش فشار خون ناشی از گشاد شدن عروق ، تسریع زمان ترمیم زخم و جراحات و بهبود بافت های آسیب دیده ، افزایش توده و حجم عضلات ، کمک به کاهش وزن ، کمک به افزایش حساسیت و عملکرد انسولین ، افزایش بارورسازی آقایان و خانم ها ، افزایش تولید اسپرم و بهبود بعضی مشکلات جنسی اشاره کرد. ال آرژنین سطح پتاسیم بدن را نیز تغییر می دهد.

چه کسانی‌ نیازمند مصرف آرژنین هستند و نشانه‌های کمبود آن چیست ؟

همه ورزشکاران نیازمند مصرف مکمل ال آرژنین هستند. درصد افرادی که نیازمند دریافت قرص ال آرژنین هستند روز به روز در حال افزایش بوده که از این افراد می‌ توان به کودکان ، نوزادن ، ورزشکاران ، افراد چاق و دارای اضافه وزن و همچنین افراد مسن اشاره کرد.

برای افراد بزرگسال آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری تلقی‌ می شود ، اما در کودکان وجود آرژنین برای بهبود و گسترش دستگاه ایمنی آنها در بزرگسالی بسیار ضروری می‌ باشد. افرادی که دچار آسیب دیدگی شدید هستند می توانند از مصرف آرژنین بهره مند شوند ، زیرا بدن هنگامی که آسیب می‌ بیند و نیازمند ترمیم است نیاز بیشتری به این آمینو اسید پیدا می‌ کند.

اکنون می دانیم قرص آرژنین چیست . با توجه به قابلیت ایجاد انبساط در عروق توسط آرژنین این آمینو اسید می تواند توسط افرادی که دچار اختلالات جنسی‌ یا اختلال در نعوظ هستند نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در موارد اختلال در نعوظ یا گردش خون ضعیف در بدن آرژنین به عنوان یک افزایش دهنده قطر رگ های خونی عمل می‌ کند و به این طریق باعث می شود خون بیشتری به مناطق مورد نیاز جریان پیدا کند.

اکنون می دانیم قرص آرژنین چیست . آرژنین همچنین برای ورزشکارانی که تمرینات سخت و شدیدی انجام می دهند مفید است. مصرف ال ارژنین منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن شده که به تبع آن ورزشکار می تواند سخت تر تمرینات خود را ادامه دهد و احتمال ابتلا به بیماری‌ های ناشی‌ از فعالیت‌ های بدنی بیش از حد نیز بسیار کاهش می‌ یابد.

همچنین ورزشکارانی که مصرف استروئید‌های آنابولیک یا آندروژنیک خود را قطع می کنند ، می‌ توانند از مصرف آرژنین سود ببرند زیرا مصرف استروئید‌ها اغلب باعث ایجاد فشار خون بالا و تجمع کلسترول‌های بد در بدن می شوند. مصرف آرژنین نشان داده است که می تواند این شرایط را معکوس کند. همچنین آرژنین به دلیل دارا بودن قابلیت‌ هایی نظیر افزایش متابولیسم چربی‌‌ ها و کاهش فشار خون می تواند برای افراد چاق و دارای اضافه وزن مفید باشد.

عملکرد ال آرژنین چیست ؟

آرژنین برای اجرای بسیاری از فرآیند‌های فیزیولوژیکی بدن ضروری است. این فرآیند‌های فیزیولوژیکی شامل ترشح هورمون ها ، افزایش خروجی هورمون رشد ، پاکسازی بدن از مواد زائد و دفاع از سیستم ایمنی بدن می‌ باشد. از آنجایی که آرژنین پیش ماده نیتریک اسید ( که خود مسئول اتساع عروق می‌ باشد ) است ، برخی‌ اوقات از آن برای درمان شرایطی نظیر گرفتگی سینه ، فشار خون بالا ، بیماری‌ های قلبی و اختلالات جنسی‌ استفاده می شود.

آرژنین همچنین به تنظیم سطح نمک بدن نیز کمک می‌ کند. به همین دلیل این مکمل محبوبیت زیادی در میان بدنسازی حرفه ای پیدا کرده است ، زیرا تجمع آب زیاد درون بدن باعث می شود تا بدن این افراد نرم و باد کرده به نظر آید و تفکیک عضلانی را با اختلال مواجه کند. قابلیت احتباس نیتروژن توسط آرژنین بین بدنسازان و جوامع علمی‌ امروزه به خوبی‌ شناخته شده است.

آرژنین در چه منابعی یافت می شود ؟

این اسید آمینه به صورت طبیعی مانند گلوتامین ، کراتین و پروتئین در بدن تولید نمی شود. استفاده از برخی مواد مغذی مانند بادام و یا آجیل و همینطور استفاده از کشمش و شکلاتی که درصد قند آن کم باشد ، می تواند در جذب آرژنین مورد نیاز بدن موثر باشد. اما با این حال استفاده از مکمل ال آرژنین نیز بسیار موثر خواهد بود.

مانبع ال آرژنین

تاثیر آرژنین در بدنسازی

تمرین های رشته بدنسازی حرکات سختی می باشند. کسانی که در این رشته فعالیت دارند به دلیل انجام تمرینات سخت و استفاده فراوان از انرژی بدنی خود نیازمند ریکاوری بدن خود بعد از تمرینات می باشند. مکمل ال آرژنین به شما کمک خواهد که در این رشته موفق باشید ،چرا که در بهبود سریع عضلات بسیار موثر است. استفاده از قرص ارژنین برای افرادی که تمرینات سخت انجام می دهند بسیار مفید خواهد بود.

آیا آرژنین باعث افزایش حجم می شود ؟

جواب این سوال خیر است! ما می دانیم آرژنین چیست. این اسید آمینه غیر ضروری موجب حجم عضلات نمی شود. در واقع منظور ما در رابطه با حجم عضلات این می باشد که موجب اضافه وزن در دوره های بدنسازی نخواهد شد ، بلکه موجب عضله سازی می شود. مصرف مکمل آرژنین در دوره های چربی سوزی و حجمی کاربرد دارد. بهترین روش استفاده از این مکمل مصرف آن به همراه پروتئین ۱۰۰% است.

قرص آرژنین به روند رشد عضلات کمک می کند ، زیرا حضور آن برای سنتز بیشتر پروتئین ها لازم است. هنگامی که سایز یک ماهیچه افزایش می یابد ، ال ارژنین سیگنال را به سلول های عضلانی می فرستد که باعث ترشح هورمون رشد و کمک به سوخت و ساز در چربی می گردد. نتیجه کلی ، توده های عضلانی فرم گرفته و بدون چربی است که بدنسازان به دنبال آن هستند. با کاهش ذخایر چربی در زیر پوست و تقویت رشد ماهیچه ها ، ال آرژنین می تواند منجر به تناسب اندام و افزایش قدرت شما شود ، که برای بدنسازی امری ضروری است!

آرژنین در چربی سوزی :

مصرف مکمل آرژنین در چربی سوزی بسیار مفید است. این مکمل به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بافت های چربی بدون استفاده ذخیره شده در بدن را ( که به عنوان چربی زائد از آن ها یاد می شود ) از بین ببرید. این بافت های چربی در واقع به عنوان منبعی از انرژی ذخیره می شوند و این مکمل موجب می شود سوخت و ساز بدن بالا رفته و به موجب بالا رفتن متابولیسم بدن ، این نوع چربی ها از بین رفته و باعث عضله سازی فوق العاده در بدن می گردد. آرژنین  برای لاغری مفید بوده و این عمل باید به صورت اصولی انجام شود .

تاثیر آرژنین در افزایش قد :

اکنون می دانیم قرص آرژنین چیست. یکی از مهم ترین عامل محبوبیت این مکمل افزایش هورمون های رشد در بدن می باشد و این عامل خود موجب شده که در افزایش قد بسیاری از افراد جامعه موثر باشد. نکته قابل توجه این می باشد که بهترین زمان مصرف آرژنین برای قد ، سنین زیر هفت سال و یا کسانی است که هنوز رشد بدنی کاملی نداشته و صفحات استخوانی آن ها توانایی رشد دارد. پس این مکمل نمی تواند در افزایش قد کسانی که رشد آن ها متوقف شده است کمکی کند.

شما همراه عزیز میتوانید جهت افزایش قد تضمینی از پکیج افزایش قد مجموعه والی نیز استفاده کنید

فواید مکمل ال آرژنین

فواید ال آرژنین چیست ؟

  1. افزایش هورمون های رشد
  2. کمک به چربی سوزی بدن
  3. عضله سازی در بدن
  4. کمک به افزایش قد
  5. کمک به متابولیسم بدن
  6. کمک به ریکاوری و بازگشت انرژی مصرفی در تمرینات ورزشی

میزان مصرف مکمل ال آرژنین :

افرادی که مشکلات قلبی دارند و یا دچار مشکلات مربوط به روانپزشکی هستند ، حتما قبل از مصرف مکمل ال آرژنین باید با پزشک خود مشورت کنند. برای شروع در هفته اول با دوز کم شروع کرده و سپس مزایا و عوارضی که در بدن شما دارد را بررسی کنید. در حالت معمول سه بار در روز ، یک وعده صبح زود و یک وعده قبل و یک وعده بعد از اتمام تمرین میل کنید.

ممکن است برایتان این سوال پیش آید که دوز مصرفی قرص ال آرژنین چیست ؟! دوز پیشنهادی ۲ الی ۶ گرم می باشد. به منظور بهبود جریان خون و از این رو افزایش انرژی ، قبل از شروع تمرین مکمل آرژنین مصرف کنید. مصرف طولانی مدت این مکمل تاثیرات چشمگیری در بدن شما ( کاهش چربی و افزایش حجم توده عضلانی ) خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

همین الان برنامه خودت رو دریافت کن!